Learn more about academic opportunities offered by the University of Warsaw.
Matematykę stosowaną warto studiować na każdym poziomie (aczkolwiek uważamy prywatnie, że im wyższy poziom, tym lepiej ona smakuje). Przedmioty zahaczające o zastosowania matematyki pojawiają się na WMIM już od pierwszego roku studiów licencjackich. W dalszych latach możesz wybierać z bogatej oferty przedmiotów fakultatywnych i monograficznych prowadzonych przez ludzi z IMSiM.
Zaawansowana matematyka to subtelne i delikatne narzędzie.
Umiejętność operowania nim we współczesnym świecie da Ci istotną przewagę nad konkurencją.
Także w przypadku zmagań o wymarzoną posadę.
Wybierając dalszy kierunek swojej kariery, warto mieć na uwadze perspektywy dalszego zatrudnienia. Dla części studentów naturalny jest wybór dalszej kariery akademickiej, ale najwięcej osób po magisterium podejmuje pracę w jednym z sektorów gospodarki opartej na wiedzy.
Wielu studentów II etapu na MIM wybiera matematykę finansową lub ubezpieczeniową, a następnie znajduje dobrą pracę w bankowości, firmach ubezpieczeniowych, itp. Inni wybierają specjalizacje pozwalające im zająć lepszą pozycję w kategorii specjalistów z pozostałych dziedzin, bardzo poszukiwanych na rynku.
W ramach programu magisterskiego Matematyka stosowana, Wydział Matematyki Informatyki i Mechaniki oferuje kilka ścieżek magisterskich. Ścieżki są elastyczne, a ich ostateczny kształt skomponujesz korzystając z rad prowadzących seminarium magisterskie dla danej ścieżki. Dlatego, przeglądając naszą ofertę pamiętaj, że nie wszystkie wymienione przedmioty są obowiązkowe dla ścieżki, a część przedmiotów (w zależności od ścieżki będzie ich więcej lub mniej) możesz dobrać zgodnie z własnymi zainteresowaniami — na przykład z innej ścieżki magisterskiej.
Europejski i krajowy rynek wciąż potrzebuje wysokiej klasy specjalistów, potrafiących np. oszacować ryzyko lub modelować złożone instrumenty finansowe.
Możesz uczyć się m.in. takich przedmiotów, jak:
Seminaria magisterskie: Matematyka finansowa, Modele matematyczne w finansach, Modele probabilistyczne w finansach, Matematyka ubezpieczeniowa.
Innowacyjny przemysł i nowoczesne nauki przyrodnicze wymagają tęgich głów do modelowania i matematycznej analizy złożonych zjawisk. To pasja dla wybranych, ale otwierająca niezwykłe perspektywy... Główną inspiracją dla matematycznych problemów, którym się zajmujemy, są zjawiska związane z procesami fizyki matematycznej i innymi, które dają się opisać w języku równań różniczkowych cząstkowych i ciągłych układów dynamicznych.
Możesz uczyć się m.in. takich przedmiotów, jak:
Seminarium magisterskie: Równania różniczkowe cząstkowe i ich zastosowania.
Firmy farmaceutyczne czy produkujące aparaturę diagnostyczną, w swoich oddziałach R&D zatrudniają także matematyków, gdyż technologia, którą stosują, staje się dalece nietrywialna. Nowoczesna medycyna nie jest w stanie obyć się bez specjalistów, którzy - korzystając z zaawansowanych modeli matematycznych - przyczynią się do tego, że świat będzie lepszy! Koncentrujemy się na analizie złożonych zjawisk związanych z procesami fizycznymi, biologicznymi, medycznymi, społecznymi i innymi, które dają się opisać w języku dyskretnych i ciągłych układów dynamicznych, zarówno deterministycznych jak i stochastycznych.
Możesz uczyć się m.in. takich przedmiotów, jak:
Seminarium magisterskie: Modele matematyczne w biologii i naukach społecznych.
Każda dziedzina, w której wykonuje się symulacje komputerowe (a gdzie jeszcze tego się nie robi?), oddziały R&D dużych firm, ośrodki superkomputerowe, kreatywne start-up'y — potrzebują specjalistów, którzy nie tylko umieją to robić, ale też: zrobić to dobrze i szybko. Czasem wymaga to głębokiej wiedzy i pomysłowości! Spektrum możliwości obejmuje badanie złożoności obliczeniowej zadań ciągłych i ich rozwiązywaniu, obliczenia kwantowe, metody numeryczne dla równań różniczkowych, w szczególności algorytmy równoległe, teorię aproksymacji, grafikę komputerową i modelowanie geometryczne.
Możesz uczyć się m.in. takich przedmiotów, jak:
Seminarium magisterskie: Metody numeryczne.
Statystyka jest wszędzie. Data science to jeden z najmodniejszych kierunków, a specjalistów jest bardzo mało!... Podstawowym celem jest rozszerzenie i pogłębienie znajomości statystyki matematycznej zarówno od strony teoretycznej, jak i poprzez analizę wybranych zastosowań praktycznych, np. w ubezpieczeniach, badaniach reprezentacyjnych, biologii, itd.
Możesz uczyć się m.in. takich przedmiotów, jak:
Seminarium magisterskie: Statystyka matematyczna i jej zastosowania.
Szczegółowe informacje o tym, jak studiować matematykę stosowaną (i każdą inną) na II etapie studiów na MIM UW, znajdziesz w wydziałowym informatorze dla studentów.
Co prawda nie istnieje jeszcze doktorat z matematyki stosowanej, ale tematykę doktoratu możesz wybrać w jednej z wielu dziedzin matematyki powiązanej z zastosowaniami, lub ewentualnie tylko nimi inspirowanej.
Doktoraty pisane pod opieką promotorów z Instytutu Matematyki Stosowanej mogą mieć charakter zarówno czysto teoretyczny (np. powiązany z analizą nieliniową lub z teorią złożoności algorytmów), jak też mogą dotyczyć aspektów bardziej praktycznych (np. związanych z analizą wielkich zbiorów danych, modelowaniem konkretnych zjawisk biologicznych, czy implementacją algorytmów dla masywnie równoległych architektur).
Czteroletnie studia doktoranckie z matematyki stosowanej mają na celu przede wszystkim podwyższenie kompetencji doktoranta do osiągnięcia samodzielności w podejmowaniu tematów badawczych i oparte są na ścisłej współpracy z promotorem.
Zwykle doktorant samodzielnie lub we współpracy z promotorem staje się, tuż po uzyskaniu stopnia doktora, autorem kilku publikacji naukowych w liczących się czasopismach o międzynarodowym zasięgu. Bogate międzynarodowe kontakty naukowe naszych profesorów dają doktorantowi możliwość odniesienia swoich wyników do badań prowadzonych w wiodących ośrodkach na świecie.
Praktycznie każdy nasz doktorant uzyskuje w trakcie studiów grant NCN Preludium, który - prócz podniesienia poziomu życia - daje mu możliwość uczestnictwa w międzynarodowych konferencjach naukowych oraz warsztatach.
Szczegółowe informacje o studiach doktoranckich na MIM UW znajdziesz w wydziałowym informatorze.
Mamy też propozycje tematów dla doktorantów MISDoMP.
Dla studentów I etapu studiów nasz Instytut przygotował zróżnicowaną ofertę proseminariów. Nasi pracownicy są opiekunami ciekawych prac licencjackich dotyczących nie tylko szeroko rozumianego modelowania, ale także innych praktycznych zastosowań matematyki.
Bezpośrednie zetknięcie się z tą częścią matematyki da Ci doświadczenie, które może zaprocentować w przyszłości. Wiele osób kontynuuje swoją przygodę z matematyką stosowaną na studiach magisterskich.
Więcej informacji o ofercie proseminariów licencjackich uzyskasz u prowadzących lub u wydziałowego opiekuna etapu licencjackiego.
Proseminarium przeznaczone jest dla studentów, którzy chcą poznać modele matematyczne zastosowane do opisu zjawisk biologicznych, ekonomicznych, społecznych. Wykorzystujemy (głównie) dwa narzędzia: równania różniczkowe zwyczajne oraz teorię gier. Każde z tych narzędzi można zastosować zarówno do opisu zjawisk biologicznych, społecznych, jak i do opisu procesów ekonomicznych. Studenci zapoznają się z artykułami naukowymi dotyczącymi interesujących ich tematów i na tej podstawie piszą pracę licencjacką. Najlepsze prace, które zawierają nowe idee, mogą być podstawą publikacji (czasem kilka lat po obronie pracy licencjackiej). Przykłady:
Na proseminarium chcielibyśmy pokazać jak matematyka rozwiązuje pewne problemy występujące we współczesnej cywilizacji m.in. chcemy odpowiedizeć na następujące pytania:
Naszym celem będzie omówienie wspomnianych zjawisk, ze wskazaniem podstaw ich fizycznego lub geometrycznego opisu. Jednak nacisk będzie położony na jego matematyczną stronę. Będziemy chcieli pokazać, jak wiele łączy sterowanie optymalne z mechaniką a nawet teorią względności. W tym celu będziemy wykorzystywali narzędzia analityczne, takie jak równania różniczkowe zwyczajne czy elementy geometrii różniczkowej. Będziemy zajmowali się też aspektami ilościowymi opisu zagadnień. Pozwoli to na porównanie teorii i eksperymentu. Chętni studenci będą mogli zapoznać się z pakietami do obliczeń numerycznych, np. Scilab i przeprowadzić proste obliczenia z użyciem komputera.
Elementem proseminarium będą zajęcia warsztatowe poświęcone modelowaniu. Uczestnicy w toku dyskusji będą dochodzić do właściwego modelu matematycznego opisywanego zjawiska.
Proseminarium jest poświęcone omawianiu i rozwiązywaniu problemów matematyki stosowanej z wykorzystaniem numerycznych algorytmów komputerowych. Chcemy, aby omawiane zagadnienie nie tylko były ciekawe z matematycznego punktu widzenia, ale mogły również znaleźć praktyczne zastosowania w przyszłej pracy zawodowej uczestników zajęć. Przykładowe zagadnienia to:
Naszym zamiarem jest pokazać jak można rozwiązywać konkretne problemy wykorzystując i poszerzając posiadaną wiedzę. Pracę nad zagadnieniami matematyki stosowanej można podzielić na nastepujące etapy:
Celem proseminarium jest uwzględnienie tego schematu zarówno w ramach zajęć, jak i na etapie pisania prac licencjackich, przy czym szczególny nacisk będziemy kłaść na ostatni etap. Dodatkowym bonusem jest oczywiście połączenie myślenia matematycznego z rozwojem umiejętności programowania.
Referaty i prace licencjackie mogą mieć charakter teoretyczny lub programistyczny. Prace łączące oba aspekty są mile widziane!
Proseminarium poświęcone jest wprowadzeniu (w sposób elementarny i na podstawie przykładowych modeli biologii matematycznej) podstawowych narzędzi analizy stochastycznej takich jak: łańcuchy Markowa, procesy urodzin i śmierci, równanie mistrzów, równanie Fokkera-Plancka, równanie Langevina. Omawiane są wybrane przykłady biologiczne w skali makro (elementy teorii gier ewolucyjnych) i mikro (ekspresja i regulacja genów, szlaki sygnałowe, kanały jonowe). Nie zakładamy znajomości biologii.
Odpowiednie modele biologiczne oraz techniki matematyczne zostaną przedstawione przez prowadzących podczas wstępnych wykładów w pierwszym miesiącu seminarium. Następnie poszczególni uczestnicy seminarium (grupy dwuosobowe) wybiorą jeden z projektów przedstawionych przez prowadzącego (mogą też zaproponować swój projekt). W pierwszym cyklu referatów (w styczniu) studenci omówią temat pracy licencjackiej na podstawie wybranej literatury, potem będą przedstawiane uzyskane wyniki cząstkowe, problemy do przezwyciężenia, nowe idee.
Kulminacją będzie jednodniowa konferencja licencjacka (w czerwcu), na której uczestnicy seminarium przedstawią wyniki swoich badań.
Nagrodzone prace licencjackie:
Proseminarium jest adresowane do osób zainteresowanych zastosowaniem metod matematycznych do opisu zjawisk fizycznych obserwowanych w mechanice, fizyce matematycznej i hydrodynamice a także w biologii.
Przygotowywane pod okiem prowadzących prace licencjackie składają się zwykle z dwóch części. Pierwsza to teoretyczne opracowanie, na podstawie przeczytanej literatury (dotyczy to opisania w języku matematyki danego zjawiska, zbudowania modelu matematycznego), a druga — rozwiązanie konkretnego zadania (analiza rozwiązań rozważanego modelu matematycznego i jego interpretacja fizyczna. W części drugiej pracy studenci często korzystają z programów do analizy oraz wizualizacji wyników.